Россия против Интернета

Кремль посилює наступ на інтернет. На зміну адміністративним важелям – зміні керівництва та заборони окремих тем – настає нова ера. Ера прямих табу із штрафами та блокуванням інтернету. 22 квітня можна сміливо назвати чорним вівторком рунету.

За один день було прийнято нові закони, які регулюють відносини в інтернеті, а також створено декілька небезпечних прецедентів переслідування політичних опонентів-блогерів.

Війна з блогерами: від моніторингу до покарання за наклеп

Парламент Росії вніс «антитерористичний» пакет документів. Ці зміни були проголосовані та набудуть чинності з 1-го серпня 2014-го року.

Серед прийнятих законопроектів – нормативний акт, за яким популярний блогер (той, у кого більше трьох тисяч відвідувачів за добу) повинен буде розмістити на сайті свої прізвище та ініціали, а також електронну адресу для надсилання йому юридично значимих повідомлень (іншими словами, електронні повістки) . Ці ж дані він або його провайдер повинні направити в Роскомнадзор за запитом відомства. В іншому випадку для блогерів та їх провайдерів передбачено штраф : для фізичних осіб від 10 до 30 тисяч рублів , юридичних – від 50 до 300 тисяч. За повторне порушення штраф складе для фізосіб від 30 до 50 тисяч рублів , а для юросіб – від 300 до 500 тисяч або адміністративне призупинення діяльності на строк до 30 діб.

Здавалося б, нічого страшного. Отримає Ілля Варламов ліцензію на публікацію фоток, Тьома Лебедєв – на жарти і тролінг і на цьому все закінчиться.

Однак репресивна машина показала: у зв’язці зі статтею 128 Кримінального кодексу (наклеп) ці всі штрафи можуть бути більшими, а інколи – доведеними і до тюремних термінів. Приклад – сьогоднішнє рішення по твіт-посту Олексія Навального. 5-го березня відомий блогер і опозиціонер мав необережність назвати «наркоманом» депутата муніципальної ради Лісовенка. Останній надав довідку із наркодиспансера та подав позов. Екс-кандидат у мери буде змушений заплатити 300 тисяч рублів.

Очевидно, штраф Навальному – це попередження. Наступним кроком може бути значно серйозніше покарання.

Соціальні мережі та пошта: «під ковпаком»

Блогери – це ще не всі користувачі інтернету. Однак тепер не потрібно мати понад тисячі читачів для того, щоб потрапити у базу ФСБ.

Як відіб’ється «чорний вівторок» рунету на звичайних громадянах?

Того ж таки 22-го квітня було внесено та проголосовано поправки до закону «Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації». Згідно з ними, обов’язок зберігати інформацію по всіх переданих повідомленнях протягом шести місяців лягає на компанії, що здійснюють діяльність з передачі інформації користувачів мережі інтернет. Мало того, зберігатися ця інформація повинна на території Росії. Іншими словами, сервери, де зберігаються всі повідомлення , відіслані за півроку мають знаходитися на території федерації. Це ставить під загрозу діяльність міжнародних сервісів, наприклад, gmail і…facebook.

Напевно, логіка росіян проста: не погодяться грати за правилами – вдасться забанити. Місце «західних» сервісів займуть більш слухняні вітчизняні. Менш слухняним доведеться їхати з країни. Як це зробив Павло Дуров.

Павло Дуров, засновник Вконтакте.ру, відчув на собі зміну інтернет-клімату. 21 квітня ТОВ «Вконтакте» оголосило про звільнення Дурова у зв’язку з поданою ним раніше заявою про відставку. Дуров стверджує, що заяву він писав раніше, однак вона була відкликана ним. 22 квітня фонд UCP, що володіє 48 відсотками акцій «ВКонтакте», повідомив , що звільнення Дурова недійсне, оскільки не погоджено з акціонерами. Однак Дмитро Сергєєв, виконавчий директор «ВКонтакте»повідомив , що питання про звільнення Дурова юридично вирішено і не вимагає схвалення одного з акціонерів соцмережі – фонду UCP, саме ж відкликання заяви про звільнення було здійснено не «за правилами», а отже – не має чинності.

Демократія: backspace

Заборони в інтернет-сфері мають чіткі політичні мотиви. Закрити простір свободи в мережі – мрія пропагандистів. Це дозволить охопити тих, хто не дивиться класичне телебачення – молодь.

Протягом останніх двадцяти років інтернет розвивався як простір свободи та взаємодії. Росія повертає вектор назад, перетворюючи інтернаціональний простір на замкнуте гетто.

Дивною є пасивність росіян, які не виходять на демонстрації та не борються. Кожен російський підліток має розуміти: наступний крок – це заборона спілкуватися з іноземцями, шукати можливості з навчання, інвесторів для стартапів. І просто – можливість забанити порнографію, якщо на те пішло.

 

http://www.socportal.info/intervew/rosiya-proti-internetu-noviy-zalizniy-fayervol

Вы должны войти

loading