Remik88 Posted September 3, 2014 Posted September 3, 2014 Required experience: at least ten years’ experience designing and deploying virtualization solutions based on Windows Server, XenApp, XenServer, VMWare as well as system management solutions and virtual infrastructure Required Education: at a minimum a Bachelor Degree in Computer Science, Electrical Engineering, Applied Mathematics or Informatics General Description: The Citrix Virtualization Engineer configures and manages Citrix, Microsoft and VMware infrastructure; develops best practices and creates knowledge base articles for customers; troubleshoots issues and manages client projects involving new virtualization environment deployment or upgrades. Required Skills: Windows Server 2008 R2/ 2012 R2 Active Directory, DNS, Group Policy Citrix XenApp Citrix XenDesktop Citrix XenServer Citrix Edgesight Citrix Netscaler Microsoft App-V Microsoft MED-V Desired Certifications: CCA- XenApp CCA – XenDesktop CCA – XenServer CCA – Netscaler CCAA – Citrix Certified Advanced Administrator If you do not hold these certifications, you must be able to complete a CCAA track within six months Requirements: be able to pass FBI/Interpol Security Clearance Fluent technical, written and conversational English Work visa to the United States will be provided for qualifying applicants Some travel within the United States may be required Ability to work independently and as a member of a team is desired If you have outstanding achievement awards, honors, hold scientific publications in the field of computer science, applied mathematics or informatics please provide details Pease insert subject line in the e-mail for the position you are applying for Please send us your resume. Contact us: resumes@LegaSystems.com No phone calls please
John_Doe Posted September 3, 2014 Posted September 3, 2014 10 летний опыт? так XEN в конце 2003 тока 1.0 выпустился для линупса )
John_Doe Posted September 3, 2014 Posted September 3, 2014 Ну пусть шукают кто там 10 лет тому назад виндоуз под вмварей юзал )
prototip Posted September 4, 2014 Posted September 4, 2014 Ну если собрались в штаты без форточек никак , это в голожопии голь на выдумку хитра и юзают юниксы , там политика другая . Ну а опыт работы .... Знаете при подаче объявления рекламодателем , главная цель получить нужного человека не захлебнувшись в потоке ненужных кандидатов . Поэтому и требования задирают такие смешные .
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now